Zatrudnianie cudzoziemców – najczęstsze błędy
Specustawa ma ułatwić powierzanie pracy Ukraińcom. Do tego czasu trzeba jednak stosować obecne wymogi, o których pracodawcy często zapominają.
Zatrudnienie cudzoziemca wymaga uprzedniej legalizacji jego pobytu i pracy. Legalizacja pobytu polega na uzyskaniu odpowiedniego tytułu pobytowego, który umożliwia cudzoziemcowi wjazd i pobyt na terytorium Polski. Do legalizacji pracy cudzoziemiec potrzebuje zaś odpowiedniego tytułu legalizującego jego pracę, tzn. tytułu, który umożliwi wykonywanie pracy na terytorium Polski.
Podczas kontroli legalizacja pobytu i pracy jest analizowana odrębnie. Dysponowanie przez cudzoziemca legalnym tytułem pobytowym nie uzasadnia przyjęcia założenia, że również jego praca jest legalna.
Obecnie wielu cudzoziemców – obywateli Ukrainy wjeżdża do Polski bez tytułów pobytowych, a często bez żadnych dokumentów. Takich osób przedsiębiorcy nie mogą zatrudnić, dopóki nie uzyskają one statusu uchodźcy lub nie zostanie im przyznana ochrona uzupełniająca (udzielana na wniosek o przyznanie ochrony międzynarodowej).
W najbliższym czasie ma się jednak pojawić ustawa przewidująca, że jeśli obywatel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta